Strona główna
Żarówka, lampa żarowa – elektryczne źródło światła, w którym ciałem świecącym jest włókno wykonane z trudno topliwego materiału (pierwotnie grafit, obecnie wolfram). Drut wolframowy jest umieszczony w bańce szklanej wypełnionej mieszaniną gazów szlachetnych (np. argon z 10-procentową domieszką azotu). Włókno osiąga temperaturę ok. 2500–3000 K na skutek przepływu prądu elektrycznego. Wynalazek powstał w połowie XIX w.
Kategorie
Wiedza
Żarówki Samochodowe
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzai żarówek samochodowych:

Dające więcej światła - Żarówki ze skróconym żarnikiem, który powoduje silniejsze skoncentrowanie światła (zwiększenie strumienia odpowiednio o 30, 50 czy 60%) w obszarze ok. 75 m przed samochodem, przy krawężniku jezdni.

Do jazdy w złych warunkach atmosferycznych - Żarówki posiadające bańkę pokrytą specjalnym filtrem, powodującym emisję żółtawego światła, dającego wyraźnie lepsze oświetlenie drogi w złych warunkach atmosferycznych (mgła, deszcz, śnieg).

“Blue” dające białe światło - Żarówki posiadające bańkę pokrytą specjalnym niebieskim filtrem, powodującym emisję bielszego niż w przypadku zwykłych żarówek światła, dającego lepsze oświetlenie drogi w normalnych warunkach atmosferycznych.

„Niewidoczne” żarówki do białych kierunkowskazów - Emitują pomarańczowe światło. Gdy nie świecą są niewidoczne na tle białych opraw kierunkowskazów, lub reflektorów zespolonych (w odróżnieniu od zwykłych żarówek pomarańczowych).
Częste pytania
Czy lampy emitujące światło "słoneczne" emitują również promieniowanie ultrafioletowe?
Promieniowanie ultrafioletowe typu UVA i UVB standardowych żarówek i świetlówek jest minimalne i porównywalne z pozostałymi ich typami, ogólnie stosowanymi w domach czy biurach. Badania wykazały, że przebywanie w pomieszczeniu oświetlonym jarzeniówkami przez 8 godzin wystawia nas na promieniowanie UV analogiczne z tym, jakie dociera do nas w ciągu ok. 1 minuty spaceru w słoneczny lipcowy dzień. Promieniowanie ultrafioletowe minimalizowane jest również przez szklane obudowy lamp, pochłaniające sporą jego część.
Czy napięcie zasilające jest istotne?
Napięcie którym zasilamy źródła światła jest bardzo istotne. Nawet niewielka różnica między napięciem nominalnym wymaganym do zasilania żarówki a napięciem którym faktycznie ją zasilamy może spowodować drastyczny spadek jej żywotności. Dla żarówki zasilanej napięciem 220V, różnica tylko 10V może spowodować obniżenie czasu eksploatacji żarówki nawet o 40%.
Dlaczego sztuczne oświetlenie elektryczne nie wygląda tak jak światło słoneczne?
Lampa elektryczna nie może dokładnie "udawać" światła słonecznego, ponieważ to ostatnie osiąga w niektórych porach roku natężenie nawet stu tysięcy luxów - aby osiągnąć takie natężenie, należałoby zastosować kilka żarówek 200-watowych, nawet do oświetlenia niewielkich powierzchni!
Czy lampy wyłączać, czy zostawiać je włączone?
W przypadku żarówek, odpowiedź jest jednoznaczna - nieużywane żarówki powinno się wyłączać; przy włączaniu typowej żarówki nie ma miejsca dodatkowy pobór prądu, jak również operacja ta nie ma ujemnego wpływu na żywotność żarówki. W przypadku świetlówek (również kompaktowych) i lamp wyładowczych (te ostatnie bardzo rzadko stosowane są w oświetleniu wnętrz) sytuacja wygląda nieco inaczej - generalną zasadą jest tutaj "wyłącz lampę, jeżeli nie będziesz jej używał przez następny kwadrans". Częste włączanie i wyłączanie tego typu oświetlenia może mieć ujemny wpływ na jego żywotność.
Jak prąd startowy żarówki różni się od prądu pobieranego w trakcie normalnej pracy?
Ponieważ rezystancja (opór) zimnego żarnika jest niższa niż gorącego, natychmiast po włączeniu żarówki pobór prądu przez jest (teoretycznie) wyższy od prądu pobieranego w trakcie normalnej pracy. Prąd ten jednak nigdy nie osiąga teoretycznego maksimum ze względu na szereg czynników - większość obwodów elektrycznych po prostu nie pozwala na momentalny przepływ takiego prądu; efekt zmniejszają także charakterystyki generatorów czy transformatorów dostarczających prądu, rezystancja w bezpiecznikach, przełącznikach, przewodach oraz gwincie żarówki. Teoretycznie, dla żarówki 100-watowej, prąd rozruchu mógłby wynieść nawet 20 amperów; ponieważ jednak żarówka osiąga normalny pobór prądu już po dziesiątej części sekundy, zjawisko to ma pomijalny wpływ na sumaryczny pobór energii dla celów oświetleniowych. Jak wiele ciepła i promieniowania podczerwonego wypromieniowują żarówki i świetlówki? Ok. 90% energii emitowanej przez żarniki tungstenowe (także te w żarówkach halogenowych) przypada na podczerwień/promieniowanie cieplne. Najprostszym sposobem obniżenia ciepła emitowanego przez oświetlenie jest zatem użycie żarówek o niższych mocach, lub świetlówek. Typowe świetlówki emitują 30% energii w postaci promieniowania podczerwonego - głównie dalekiej podczerwieni (o długości fal powyżej 5000nm).
Dlaczego żarówki ciemnieją w miarę użytkowania?
Kiedy żarówka świeci, tungsten z żarnika powoli paruje - kiedy osiągnie chłodną powierzchnię, kondensuje się na niej. Taką (względnie) chłodną powierzchnią jest w przypadku żarówek ścianka bańki - tam najczęściej osadza się zatem tungsten. W miarę upływu czasu, kondensacja staje się coraz bardziej widoczna - właśnie jako pociemniała bańka. W żarówkach halogenowych zjawisko to nie ma miejsca - we wnętrzu bańki w tym przypadku znajduje się gaz zawierający halogeny; są one odpowiedzialne za "halogenowy cykl regeneracyjny" - w czasie którego halogeny przenoszą odparowany tungsten z powrotem na żarnik, zapobiegając jego kondensacji na ściankach bańki.
Dlaczego żarówki tradycyjne działają krócej niż żarówki halogenowe?
Czas życia lampy żarowej (także halogenowej) ograniczony jest przez trwałość żarnika. Żarnik to drucik znajdujący się wewnątrz bańki, podgrzewający się w wyniku przepływu prądu i emitujący m.in. promieniowanie świetlne. Żarówka przestaje działać w momencie uszkodzenia żarnika - np. w wyniku działania siły (np. upadek żarówki) bądź utraty tungstenu w pewnych fragmentach żarnika. Kiedy żarówka świeci, tungsten powoli paruje z żarnika. W kontakcie z chłodną powierzchnią (najczęściej bańką żarówki) tungsten kondensuje się. Ponieważ kondensacja ta nie następuje na żarniku, ten ostatni staje się coraz cieńszy - w którymś momencie zostaje przerwany, i żarówka przestaje działać. Żarówki halogenowe wypełnione są gazem zawierającym halogeny - odpowiedzialne za przebieg "halogenowego cyklu regeneracyjnego". Cykl ten powoduje, że odparowany z żarnika tungsten osadza się z powrotem na nim, nie na ściankach bańki żarówki. Mimo że cykl regeneracyjny znacznie wydłuża czas działania żarówki, ostatecznie (ze względu na nierównomierny rozkład tungstenu powracającego do żarnika) w którymś miejscu tungstenu będzie na tyle mało, żeby żarnik został przerwany. Jaki jest wpływ starzenia się żarnika na prąd płynący przez żarówkę? W miarę eksploatacji żarówki, powierzchnia żarnika staje się - bądź to w wyniku parowania tungstenu, bądź jego nierównomiernego osadzania w wyniku halogenowego cyklu regeneracyjnego - porowata, czy wręcz dziurawa. Skutkiem tego jest wzrost rezystancji - co przy stałym napięciu oznacza, że prąd płynący przez żarówkę jest coraz mniejszy. Ubytek ten jest jednak tak nieznaczny, że nie ma on wpływu na działanie żarówki.
Kontakt
Baltrade sp. z o.o.

Nasz adres:
ul. Kartuska 493
80-298 Gdańsk

Dane firmy:
NIP 584-02-02-116
EU VAT PL5840202116
regon 190945517
K.R.S. 0000599859
Nr BDO 000007737
Sklep internetowy:
www.hurt.com.pl

E-mail:
baltrade@baltrade.pl

Godziny otwarcia:
pon. - pt. 8:00-17:00

Telefony:
58 552 20 20
509 960 424 (komórkowy Orange)

Fax:
58 506 51 15
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu uzyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam